Aktuelnosti

Saradnjom institucija do unapređenja zakonitosti postupaka

uprava-za-javne-nabavke.jpg

Za prvih šest meseci ove godine zaključeno je 55.823 ugovora o javnim nabavkama, čija je ukupna vrednost 154,4 milijardi dinara, a veoma je važno da postoji efikasan sistem u toj oblasti i da nadležne institucije sarađuju i staraju se o zakonitosti postupaka javnih nabavki, rečeno je na skupu "Značaj javnih nabavki u kreiranju poslovnog ambijenta" u PKS.

Taj skup organizovale su Privredna komora Srbije, Uprava za javne nabavke, u saradnji sa Komisijom za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki i Komisijom za zaštitu konkurencije.

Potpredsednik PKS Miroslav Miletić rekao je da je prema podacima Uprave za javne nabavke za 2015. godinu, te godine zaključeno 104.527 ugovora o javnim nabavkama, čija je ukupna vrednost 354,9 milijardi dinara.

Za prvih šest meseci ove godine zaključeno je 55.823 ugovora o javnim nabavkama čija je ukupna vrednost 154,4 milijardi dinara.

"Ovakvi podaci kojiimaju tendenciju rasta pokazuju koliki je značaj ove oblasti što nas upućuje na to da svi zajedno- državne institucije i privrednici učestvujemo u keriranju što boljeg poslovnog ambijenta u našoj zemlji u ovoj oblasti", istakao je Miletić.

Kako je dodao, jedan od najznačajnijih ciljeva novih direktiva je smanjenje administrativnog opterećenja ponuđača kako bi se olakšalo njihovo učešće u postupcima javnih nabavki, posebno malih i srednjih preduzeća.

On je ukazao da je strateško opredeljenje PKS da bude podrška kompanijama kako bi savremenije i brže poslovale uz što manje troškova. U tom cilju PKS od septembra privrednicima pruža 18 novih elektronskih usluga, istakao je.

Jedna od njih je Uverenje o domaćem poreklu robe koje se koristi u postupcima javnih nabavki kao dokaz da ponuđači nude dobra domaćeg porekla.

Elektronsko izdavanje uverenje na portalu www.usluge.pks.rs ima za cilj da ponuđačima smanji utrošak vremena i novca za pribavljanje dokumenata potrebnih za učestvovanje u postupku javne nabavke.

"PKS je na usluzi privrednicima i novim sistemom elektronskih usluga želi da značajno unapredi poslovni ambijent, pomogne malim i srednjim preduzećima i velikim kompanijama da mogu da se ravnopravno takmiče u dobijanju poslova", rekao je Miletić.

Predsednik Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, Hana Hukić ukazala je da iz procesa javnih nabavki treba da se omogući da javni sektor na najefikasniji i najekonomičniji način zadovolji svoje potrebe i omogući nesmetano sprovođenje svojih delatnosti.

"Takođe, mora se omogućiti da privreda na adekvatan način isprati tu potrebu u ambijentu zdrave tržišne utakmice i na taj način prepozna sopstveni interes za učešće u postupocima javnih nabavki", dodala je Hukić.

Kako je istakla, sama regulativa u ovoj oblasti i praksa nadležnih institucija ne sme biti prepreka za ostvarenje ovih ciljeva.

"U isto vreme mora da se obezbedi i zakonito sprovođenje postupaka javnih nabavki i jedino pronalaženje optimalne ravnoteže između svih potreba i interesa može garantovati efikasan sistem javnih nabavki, a to nije uvek jednostavno", istakla je Hukić.

Ona je ukazala da se od poslednjih izmena Zakona o javnim nabavkama iz 2015. godine u oblasti zaštite prava mogu uočiti određene tendencije, odnosno da su zahtevi za zaštitu prava sve kompleksniji.

Hukić je ukazala da je primetno da u sve većem broju podnosioci angažuju stručna lica, u cilju vođenja postupka, odnosno advokate i da su na svim stranama ulozi veći.

Kako je rekla, u poslednjem periodu, odnosno ove godine je 60 odsto zahteva koji su došli pred Republičku komisiju poništeno, što znači da su nepravilnosti prisutne i dalje u značajnoj meri.

To istakla je- pokazuje da ima posla još za sve institucije koje se staraju o zakonitosti postupaka javnih nabavki.

Hukić je navela i da je predstojeća godina važna za tu oblast jer je najavljeno otvaranje Poglavlja 5, a do kraja 2017. predstoje i izmene Zakona o javnim nabavkama.

Predsednik Komisije za zaštitu konkurencije Miloje Obradović ukazao je da je prema Zakonu o zaštiti konkrencije jedna od najvećih povreda procesa nameštanje ili lažiranje u procesu javnih nabavki.

Kako je naveo, učesnici na tržištu u postupcima često nastupaju zajednički, a dešava se neretko da međusobno tajno dogovaraju svoj nastup pre podnošenja ponude.

"To predstavlja tešku povredu konkurencije jer isključuju stvarnu borbu i onemogućavaju naručioce da dobiju najpovoljniju ponudu kako u pogledu cene, tako i kvaliteta", kaže Obradović ističući da je zato važna saradnja svih nadležnih institucija.

Dodao je da Komisija radi intenzivno na edukaciji zaposlenih i da je od ključnog značaja i važno da se prepoznaju oblici ovakvih ponuda. Komisija je za to izdala i uputstvo.

Obradović je dodao da postoje dve vrste kazne, a jedna je do 10 odsto prihoda, u zavisnosti od težine povrede i zabrana učešća u postupcima, što je dodao je, jedan od najtežih oblika kažnjavanja, a Komisija pažljivo odmerava tu vrstu kažne.

Šef Odseka za regulativu i profesionalizaciju u javnim nabavkama u Upravi za javne nabavke, Daliborka Srećkov takođe je ukazala da bi do kraja 2017. godine trebalo da bude donet novi zakon o javnim nabavkama koji će biti detaljnije usaglašen sa direktivana EU.

Mi smo već dobar deo usaglasili, a težište evropskih direktiva ide u pravcu smanjenja administratvnog opterećenja, što je takođe važno, istakla je Srećkov.


Pitajte nas

Pozovite nas na +381 21 3000-307 ili nam pošaljite E-mail na office@javnefinansije.rs Pišite nam...