Podrška klasterima u cilju razvoja konkurentnosti privrede
Međunarodni skup "Podrška malim i srednjim preduzećima, klasterima i inkubatorima u funkciji razvoja konkurentnosti privrede", uz učešće privrednika iz Mađarske i Srbije, održan je danas u Velikoj sali Skupštine AP Vojvodine.
Skupu su između ostalih prisustvovali i predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor, potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Ivan Đoković, direktor Razvojne agencije Srbije Željko Sertić, predstavnik delegacije iz Mađarske Gal Kermendi i predsednik Privredne komore Vojvodine Ratko Filipović.
Ištvan Pastor je rekao novinarima da je tema današnje konferencije nešto što se može smatrati evergrin temom što se tiče privredne sfere, jer se radi o pitanjima malih i srednjih preduzeća, inkubatora, klastera, koja su, kako je pojasnio, uvek aktuelna.
"Ovo je međunardna konferencija mađarsko-srpska sa namerom da se razgovara o tome da se zaokruži zamisao vezana za zajedničko konkurisanje na IPA projektu koji je sada u toku", rekao je Pastor.
Prema njegovim rečima, Mađarska ima dosta bogato iskustvo u stvaranju i fumkcionisanju klastera i da je u našem interesu da se ta iskustva preuzmu jer, kako je rekao, kroz preuzimanje tih iskustava brže možemo provlačiti poteze jer u toj oblasti ima dosta zaostatka.
"Imamo nekoliko desetina klastera u Vojvodini, ali što se tiče njihove efikasnosti i fumkcionisanja broj onih koji su uspešni je relativno mali", istakao je Pastor.
Ivan Đoković je rekao da je uticaj konferencija i skupova. poput danas održane, na stvaranje boljeg ambijenta za mala i srednja preduzeća, inkubatore i klastere, klučan i da je jedini "živi" način da se sasluša privreda i razmene iskustva na jednom masivnijem nivou.
"Individualni sastanci sa privredom, odnosno, privrednom komorom ipak ne mogu da daju dovoljno informacija i podataka da bi koncipirali neke razvojne mere. Zaključci sa ovakvih skupova su ključni za nas i planiramo da u narednom periodu održimo što više ovakvih manifestacija i dešavanja", rekao je Đoković.
On je kao posebno važnu istakao činjenicu da je na današnjem skupu nastupio izuzetno veliki broj značajnih ljudi iz privrede kako iz zemlje tako i iz inostranstva.
Đoković je rekao da je zahvaljujući saradnji dve vlade Srbije i Mađarske omogućena saradnja i na mikro nivou, odnosno, saradnja malih i srednjih preduzeća dve zemlje, što pruža mogućnost poboljšanja spoljno-trgovinskog bilansa.
Željko Sertić je, podsetivši da je 2016. godina u Srbiji proglašena godinom preduzetništva, rekao da su u ovoj godini pokrenuta 33 programa za podršku malim i srednjim preduzećima i da je za tu podršku Vlada Republike Srbije izdvojila 16 milijardi dinara od čega su 4,4 milijarde bespovratna sredstva.
"Za različite podrške klasterima, asocijacijama, komorama, inkubatorima i drugim oblicima organizovanja preduzeća do sada je dato oko 2,2 miliona evra, za različite razvojne programe kompanija koje se nalaze u njima", rekao je Sertić, dodajući da je u ovoj godini do ovog momenta podržano više od 7.600 projekata od finasiranja inovacija, sertifikacije, standardizacije, do brendiranja proizvoda i izlaganja na domaćim i međunarodnim sajmovima.
Sertić je naglasio da je najveći rezultat proglašenja godine preduzetništva to što je razlika u broju novootvorenih i ugašenih preduzeća čak 17.000, u korist novootvorenih preduzeća, dok je, kako je pojasnio, taj broj predhodnih godina bio gotovo podjednak.