Aktuelnosti

Martinović: U 2017. u fokusu teže zapošljive kategorije

040dfe_f44195a4e6be4bde8d350a28f5894853.jpg

 Za mere aktivne politike i programe zapošljavanja u 2017. biće opredeljen približno isti iznos sredstava kao i ove godine, a očekuje se da će u tome pomoći i lokalne samouprave, izjavio je direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović.

Kako kaže, iduće godine u fokusu biće teže zapošljive kategorije -osim invalida i deca bez roditeljskog starenja, mlađa od 30 godina, deca palih boraca, ali i žrtve porodičnog nasilja i trgovine ljudima…

Martinović je rekao da je Akcionim planom za zapošljavanje predviđeno 2,8 milijardi dinara za programe zapošljavanja i dodatnih 550 miliona dinara za osobe sa invaliditetom.

"Očekujemo i učešće lokalnih samouprava koje su u ovoj godini učestvovale u raznim programima zapošljavanja i izdvojile iz svojih budžeta blizu 700 miliona dinara. Očekujemo da to bude približan iznos i naredne godine", rekao je Martinović Tanjugu.

On je naveo da će Srbiji na raspolaganju biti i projekat koji se finansira iz pretpristupnih fondova i to za teže zapošljive kategorije, koji će obuhvatiti oko 5.200 lica.

Akcionim planom predviđena je posebna pažnja i širi obuhvat kategorija koje se kategorišu kao teže zapošljive.

Među njima su deca bez roditeljskog staranja, mlađa od 30 godina, deca palih boraca mlađih takođe starosti 30 godina, ali među prioritetima za zapošljavanje biće i žrtve porodičnog nasilja i žrtve trgovine ljudima, posebno žene.

"Žrtve trgovine ljudima biće među prioritetima za podsticaje poslodavcima koji žele da zaposle tu kategoriju. Naći ćemo način kako da evidentiramo ta lica i ukoliko sprovedemo odgovarajuću kampanju mislim da će oni svakako biti u onim grupama koji će biti upućeni kod poslodavca prioritetno. Poslodavci će na ime toga dobiti finansijske podsticaje i to će svakako olakšati položaj ovakvih kategorija", rekao je Martinović.

Kada je u pitanju zapošljavanje osoba sa invaliditetom, Martinović je rekao da je ove godine zabeležen veći procenat utrošenih sredstava imajući u vidu da je u ranijim godinama bilo malo interesovanja poslodavaca pa su sredstva za te namene vraćana u budžet.

"Ove godine smo ipak uspeli da mnogo veći procenat sredstava potrošimo samim tim da obuhvatimo mnogo više osoba sa invaliditetom kada je zapošljavanje u pitanju", rekao je Martinović.

Kako kaže, nada se da će i iduće godine zahvaljujuhci podršci NSZ poslodavci u većem broju zapošljavati osobe sa invaliditetom, kako ne bi plaćali kaznene penale.

"Još uvek ima poslodavaca koji nisu dovoljno informisani. Moramo raditi na tome da ta sredstva poslodavci iskoriste jer ovo su bespovratna sredstva i jedina obaveza poslodavaca je da poštuju ugovorene obaveze i nemaju obavezu vraćanja novca", istakao je Martinović.

Takođe, na raspolaganju u 2017. biće i posebni programi za viškove zaposlenih kojih na evidenciji NSZ ima oko 53.000.

"Imamo posebno podsticaje za poslodavce koji zaposle viškove, a sa druge strane imamo veći iznos sredstava za ljude koji su iz kategorije

viškova a koji se opredele za samozapošljavanje", kaže direktor NSZ.

Oni će moći da računaju na iznos od 200.000 dinara, umesto 180.000 koliko je za te namene bilo opredeljeno ove godine.

Kao odsticaj za osobe sa invaliditetom koji žele da započnu sopstveni biznis biće izdvojeno 220.000 dinara.

Programi će biti raspisani početkom naredne godine kada budu usvojeni i programi o raspodeli sredstava i kada vlada usvoji program rada NSZ.

Oni će trajati tokom cele godine dok se sredstva ne potroše.

Govoreći o aktuelnim podacima kada je tržište rada u pitanju, on kaže da postoje pokazatelji da je došlo do ekonomskog oporavka i pozitivnije slike na tržistu rada.

Trenutna stopa nezaposlenosti je 15, 2 odsto (prema Anketi o radnoj snazi i podacima za drugi kvartal godine) i ona je niža u odnosu na prvi kvartal godine.

"Uskoro se očekuju podaci za treći kvartal i očekujemo da se ovi podaci neće pogoršati", kaže Martinović ističuhi da je primetno da se od marta ove godine broj lica na evidenciji smanjivao.

Trenutno je u zemlji 686.000 nezaposlenih, a već nekoliko meseci ta cifra je ispod 700.000 što je najmanji broj počev od 2000. godine, objasnio je direktor NSZ.

"Može se očekivati da će tokom zimskih meseci broj nezaposlenih neznatno rasti, ali to nije ništa neuobičajeno imajući u vidu da se završava veliki broj sezonskih poslova. Potom će opet od februara taj broj početi da se smanjuje jer ponovo kreću sezonski radovi", kaže Martinović.

U prvih 10 meseci, sa evidencije NSZ zaposleno je više od 220.000 lica, što je za šest odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Oko 30 do 40 odsto njih zaposlilo se zahvaljujući posredovanju NSZ.

Najveći broj se i dalje zapošljavana određeno vreme, ali primetno je da raste procenat i onih koji se zapošljavaju na neodređeno vreme, naveo je Martinović.


Pitajte nas

Pozovite nas na +381 21 3000-307 ili nam pošaljite E-mail na office@javnefinansije.rs Pišite nam...