Srbija nastavlja aktivnosti u procesu evrointegracija
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i direktor Odeljenja za zapadnu Evropu, zapadni Balkan i Tursku u Spoljnopolitičkoj službi EU Anđelina Ejhorst izrazili su zadovoljstvo odlukom EU o otvaranju prvih poglavlja sa Srbijom u decembru prošle godine.
Dačić i Ejhorst su konstatovali da će Srbija nastaviti sa sprovođenjem reformi i daljim angažovanjem u procesu evropskih integracija.
Ejhorst je izrazila očekivanje da će, nakon otvorenih poglavlja 35 i 32, tokom narednog perioda biti otvorena i pregovaračka poglavlja 23 i 24.
U kontekstu procesa normalizacije odnosa sa Prištinom, Dačić je istakao da su zahvaljujući aktivnom angažmanu Beograda postignuti brojni važni dogovori u okviru dosadašnjeg toka dijaloga sa Prištinom, koji će biti nastavljen tokom januara.
Ejhorst je posebnu pažnju posvetila prilikama u regionu zapadnog Balkana, pri čemu je istakla značaj daljeg jačanja regionalne saradnje i međusobnog poverenja.
Na sastanku je bilo reči i o daljim aktivnostima Srbije u okviru Poglavlja 31, koje se odnosi na spoljnu, bezbednosnu i odbrambenu politiku, pre svega po pitanju usaglašavanja zakonodavnog okvira, a potom i daljeg usklađivanja sa spoljnom politikom EU.
U tom kontekstu, obostrano je konstatovano da bi trebalo intenzivirati saradnju na političkom i ekspertskom nivou.
U razgovoru su, takođe, razmotrena dešavanja na široj međunarodnoj sceni, sukobi koji i dalje potresaju regione u evropskom susedstvu, a poseban interes iskazan je za stavove Srbije po ovim pitanjima, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.












