Aktuelnosti

Kontrola sprovođenja odluke o racionalizaciji u javnom sektoru

finiseyes.jpg

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je pokrenulo postupak kontrole sprovođenja Odluke o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru, koja je usvojena 2. decembra 2015. godine.

Na sastanku Upravnog inspektorata resornog ministarstva i Inspektorata za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je održan 19. januara, postignut je dogovor o intenzivnijoj saradnji kako bi se osiguralo da se racionalizacija sprovodi u skladu sa Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru i po principima koje je postavilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

Ministarstvo upozorava sve korisnike javnih sredstava na to da će se poštovanje zakona strogo kontrolisati, te da u toku sprovođenja Odluke vode računa o tome da se racionalizacija vrši kroz reorganizaciju rada koja će omogućiti trajno ukidanje radnih mesta ili smanjenje broja izvršilaca, a nikako proglašavanjem za višak onih zaposlenih čije je radno mesto potrebno i za koje ne postoji zamena na radnom mestu koje se može ukinuti.

Takve su se zloupotrebe dešavale u prošlosti iz ličnih razloga, ili je takav zaposleni stekao uslov za penziju.

Nakon toga su za rad na istim poslovima zapošljavana nova lica, ali sada to neće biti moguće, jer bi se na taj način dvostruko štetila država: prvo, za iznos otpremnine koja se isplaćuje bez opravdanja i koja je u ovim slučajevima po pravilu vrlo visoka, i drugo, jer to umanjuje kapacitet organizacije da izvrši zadatke.

U ovoj fazi racionalizacije, u najvećem broju slučajeva iznalaženje suvišnih radnih mesta bilo je jednostavno, jer se vodilo računa o tome da se broj zaposlenih naročito umanjuje onim korisnicima koji prevazilaze standarde postavljene resornim propisima.

S obzirom na to da je ostalo još deset dana do isteka roka za sprovođenje Odluke, Ministarstvo će tokom kontrole proveravati trenutno stanje u svakom subjektu, kako bi se utvrdilo na koji način i u kojoj meri se poštuje Odluka i ustanovilo da li ima zloupotreba.

Ministarstvo će, po utvrđenom stanju o sprovedenoj Odluci, predati Vladi Srbije detaljan Izveštaj, koji će sadržati starosnu strukturu svih koji su dobili otpremnine, broj penzionisanih lica, broj zaposlenih koji su se odlučili na sporazumni raskid radnog odnosa, kao i spisak poslova koje su ti zaposleni obavljali.


Pitajte nas

Pozovite nas na +381 21 3000-307 ili nam pošaljite E-mail na office@javnefinansije.rs Pišite nam...